Významný učiteľ, fyzik a kňaz benediktínskeho rádu Anián Jedlik sa narodil v Zemnom v roku 1800. Nižšie triedy absolvoval vo vtedajšom Szémő v rokoch 1808 – 1810. Tri roky gymnaziálneho štúdia absolvoval v Trnave, odtiaľ sa dostal do Bratislavy, kde vyštudoval 4. až 6. ročník gymnázia. Rodičia chceli, aby si v Trnave osvojil slovenský jazyk a v Bratislave jazyk nemecký. V roku 1831 Jedlik nastúpil na katedru fyziky na Akadémii v Bratislave. Ďalším významným pôsobiskom rodáka zo Zemného bola Uhorská kráľovská univerzita v Pešti. Jedlik sa stal členom Maďarskej vedeckej akadémie, pričom bol zanieteným bádateľom v oblasti fyziky. Bol predovšetkým vynikajúcim praktikom, menej sa sústreďoval na teóriu.
Stále výstavy
Malé technické múzeum
Je pozoruhodná a pre novú generáciu výnimočná výstava svojou funkčnou, informačnou a technickou vybavenosťou, je to „živá“ - interaktívna učebňa s históriou informatiky zo zbierky súkromného zberateľa, nadšenca elektroniky, Petra Kohusa zo Šamorína. Elektrotechnika v jednej miestnosti – duševné vlastníctvo rodáka obce, učiteľa, vynálezcu A. Jedlika.
Obecné múzeum
Múzeum obce, je v dispozícií návštevníkom od roku 2019, presťahovaním stálej výstava bývalej Galérie, bola premiestnená zbierka kultúrneho dedičstva obce, kultúrneho, náboženského dedičstva z regiónu (Pozba), novodobé úžitkové predmety, dizajn a móda z 20. storočia.
Pamätná izba Aniána Jedlika
V roku 1995 sa na miestnej fare zriadila pamätná izba Aniána Jedlika, ktorá bola v roku 2000 presťahovaná do budovy starej školy. Až po 10 rokoch sa podarilo zabezpečiť dôstojné a slávnostné miesto pre pamätnú izbu v Dome Jedlika. Medzi mnohými zaujímavými predmetmi a písomnými materiálmi tu nájdeme aj tri jeho najvýznamnejšie vynálezy: dynamo, elektromotor a elektrický rušeň. Izba Aniána Jedlika bola obnovená a doplnená o moderné technické zariadenia a výstavné plochy s finančnou podporou Jedlik Ányos Társaság Budapest, pričom bola zabezpečená tlač kníh a brožúr. V obci naďalej funguje spoločnosť Aniána Jedlika - Szímői Jedlik Ányos Társaság.
Výstava sódovej vody v Dome Károlyi
Oddaní členovia Rádu rytierov Á. Jedlika položili základ novej výstavnej expozície, z darov, zo zbierky, z relikvií pravých sódových fliaš od začiatku patentovanej výroby „pichľavej vody“, ako aj strojov a zariadení na výrobu sódovej vody.