Községünk nevezetességei

Pamiatky, pamätné izby a historické budovy.

Fakereszt a temetőben

1911-ben Szapu Borbála készítette el a keresztet, 1923-ban pedig felújították Královics Géza és Královics Emília anyagi támogatásának köszönhetően

Jedlik Ányos emlékszoba

1995-ben a helyi plébánián helyet kapott a Jedlik Ányos emlékszoba, amelyet 2000-ben átköltöztettek az öreg iskola épületébe. 10 év elteltével Jedlik hagyatéka méltó helyre került, mégpedig a felújított Jedlik Házba. Több érdekes tárgy és dokumentum mellett az idelátogatók megtekinthetik Jedlik Ányos találmányait, a dinamót, a forgonyt és a villamos kocsit.

Jedlik Ányos emlékszoba

Jedlik Ányos István mellszobra

1993-ban a templomkertben mutatták be Lipcsey György fehér lepelbe takart alkotását, Jedlik Ányos mellszobrát. A tudós szobrán és síremlékén olvasható az idézet: „Az igazak örökké élnek…”

Jedlik Ányos István mellszobra

Kőkereszt a templom előtt

1820-ban Lavicska József építtette, 1923-ban épült újjá. 1993-ban a kereszt mellé az I. és II. világháború elesettjeinek emléktáblája került, amely Lipcsey György szobrász alkotása

Kőkereszt az érsekújvári úton

1887-ben alkotta meg Borka István a feleségével Buday Juliannával.

Nepomuki Szent János szobra

A szobor a község „Felvég” nevezetű részén található. A létrehozásának dátuma ismeretlen. 1923-ban újították fel a községi hívők jóvoltából.

Nepomuki Szent János szobra

Szent Anna kápolna

A Szent Anna kápolna 1887-ben épült a hívők, Dobcsányi Éva, született Borka és Borka Erzsébet segítségével. A kápolna 1889-ben volt először felújítva. 1906-ban Bukor Károlyné, a Rózsfüzér Társulat hozzájárulásával Szent Anna tiszteletére építtette újjá. 2014-ben a község polgármestere, Bób János díszes kerítést építetett a kápolna köré.

Szent Márton templom

(Priskin Magdolna: Jedlik Ányos szülőfaluja Szímő története c. könyve alapján)

Szent Márton templom

Szent Vendel kápolna Gúgon

Az alapító dátum ismeretlen.
A 18. század első felében a Vörös, Nagy és Balogh családok jelentek meg Felső Gúgon, akik a plébániatemplom romjaiból barokk kápolnát építettek Szent Vendel tiszteletére.

Szent Vendel kápolna Gúgon